Project Description

Zobu sakņu kanālu ārstēšana jeb endodontija ir process, kura laikā tiek ķīmiski un mehāniski apstrādāts zoba nerva kanāls, dezinficēts un pēc tam arī slēgts ar pildāmo materiālu. Tas nepieciešams gadījumos, kad radies akūts vai hronisks zoba nerva iekaisums. Endodontija ir sarežģīts, laikietilpīgs un izmaksu ziņā dārgs process, taču tā ir vienīgā iespēja zobu saglabāt, lai tas nebūtu jāizrauj.

Procedūras laikā zobārsts veic anestēziju jeb zoba atsāpināšanu, tad uz zoba tiek uzlikts koferdams (speciāla gumija, kas izolē bojāto zobu no siekalām, kā arī pasargā mutes dobumu no dezinficējošajiem līdzekļiem, ko ārsts pielieto kanālu skalošanai). Zoba sakņu kanāli tiek apstrādāti ar speciāliem instrumentiem- failēm. Mūsu zobārstniecībā izmantojam arī rotējošos instrumentus (speciāla aparatūra, kas mehāniski tīra un sagatavo kanāla formu pildīšanai). Papildus mehāniskai apstrādei, tiek izmantota arī ķīmiska apstrāde ar dezinficējošiem līdzekļiem. Kad sakņu kanāls sagatavots, to aizpilda ar speciālu pildāmo materiālu- guttaperču (mūsu zobārstniecībā zoba sakņu kanālu pildīšanai pielieto speciālu aparatūru, kas sagatavo guttaperču pildīšanai).

Sakņu kanālu ārstēšanu var veikt arī vienā apmeklējumā, taču visbiežāk to veic divos apmeklējumos, ļoti sarežgītos gadījumos pat vēl vairākos. Sarežģītības pakāpi nosaka zoba kanālu daudzums, forma, vai tas iepriekš jau bijis ārstēts u.c. faktori. Mūsu zobārstniecībā sarežģītu sakņu kanālu ārstēšanā tiek pielietots arī mikroskops, kas ļauj ārstam sakņu kanālu redzēt palielinājumā, līdz ar to atvieglo veicamo darbu.